عمل ليزيک و PRK و لازک

lasek-vs-lasik

انجام عمل جراحی قرنیه با لیزر اگزایمر جهت کاهش یا اصلاح عیوب انکساری چشم می باشد. كاربرد عمل ليزيك براي كم‌كردن يا از بين بردن دوربینی، نزديك‌بيني ، آستيگماتيسم و كنار گذاشتن عينك است، ولی ليزيك در بيماران مبتلا به نزديك‌بيني بالا قابل انجام نيست.

در جراحي ليزيك، لايه‌اي از قرنيه بريده و برداشته مي‌شود و پس از آن كه زير آن تراشيده شد، لايه بار ديگر سر جاي خود قرار مي‌گيرد اما در لازك و PRK، سطحي‌ترين لايه قرنيه بدون برداشتن، تراش داده و درمان مي‌شود و بنابر اين عوارضي مانند جا‌به‌جايي لايه بريده شده قرنيه و… در لازك ايجاد نمي‌شود.ضخامت قرنيه بيمار در اين كه چشم پزشك جراحي لازك را براي بيمار تجويز كند حائز اهميت است به‌طوري‌كه اگر قرنيه بيمار زيادي نازك باشد، معمولا لازك به جاي ليزر پيشنهاد مي‌شود.

فمتو ليزيك (Femtolasik)

این جراحی نسبتاً جدید میباشد و نوعی عمل لیزیک است که برش آن با کمک لیزر فمتوسکند داده میشود. لايه برداشته شده توسط فمتو ليزيك نازك بوده وامكان اين وجود دارد كه بتوان لايه اي به ضخامت 90 ميكرون از روي قرنيه برداشت و عوارض احتمالي فمتوليزيك نسبت به ليزيك كمتر است ولی باز هم امکان ایجاد قوز قرنیه در قرنیه های نازک بالاتر از عمل لازک است.

توصیه همیشگی چشم‌ پزشکان استفاده از عینک است

اما با این حال تعدادی از افرادی هستند که تمایلی به عینک ندارند و ترجیح می‌دهند بدون عینک زندگی کنند. برای این کار دو راهکار پیش روي این افراد است، یکی استفاده از ‌لنزتماسي و دیگری عمل لیزیک. لنزتماسي نزدیک به 90 سال پیش وارد بازار شده در حال حاضر به راحتی قابل دسترس و استفاده است و بسیاری از این افراد از این وسیله برای زندگی بدون عینک و تا حد زیادی زیبایی استفاده می‌کنند.

خطر عمل لیزیک نسبت به لنزهایی که استفاده می‌شود بسیار کمتر است، چرا که استفاده از لنز همواره چشم را در معرض خطر قرار می‌دهد، اما در عمل لیزیک تنها در هنگام عمل و روز‌های بعد از آن احتمال خطر وجود دارد. البته باید توجه داشت که عمل لیزیک هم شرایط خاص خودش را دارد به طور مثال شماره چشم فرد باید ثابت شده باشد و براساس نیاز‌های افراد استفاده می‌شود.

هزينه عمل ليزيک در ايران در مقايسه با تمام کشورهاي دنيا و حتي بنگلادش بسيار پايين است. در صورتي که دستگاه هايي که در ايران است از نظر فناوري در مقايسه با کشورهاي اروپايي نيز از برتري خاصي برخوردار است.

معیارها و شرایط عمل لیزیک و PRK و لازک عبارتند از:

  1. حداقل سن 18 سال و حد اکثر تا زماني که فرد آب مرواريد نداشته باشد (حداکثر 55 سال).
  2. عدم تغيير قابل توجه نمره عينك در يكسال گذشته يعني حداکثر بيش از 0.5 ديوپتر تغيير نکرده باشد.
  3. ضخامت کافي (نازک نبودن) قرنيه.
  4. نزديک بيني 1- تا 10- ديوپتر هرچشم.
  5. آستيگماتيسم0.5 تا 6 ديوپتر هرچشم.
  6. دور بيني حداکثر تا 6 ديوپتر هرچشم.
  7. عدم وجود كواتوكونوس (قوزقرنيه) و يا نامنظمي در سطح قرنيه.
  8. عدم وجود بيماريهاي عمومي نظير انواع روماتيسمِ، ديابت پيشرفته و نقص ايمني.
  9. عدم حاملگي و شيردهي.
  10. عدم وجود بيماريهاي چشمي مثل گلوكوم (آب سياه) ، آب مرواريد، خشکي متوسط تا شديد چشم و بيماري تبخال چشمي.

مدیریت مرکز جراحی آفتاب ارومیه