جراحی عیوب انکساری (PRK-FemtoLazik-Lazik)

39409922_340063970068699_6750595511545233408_n

برای آنکه بتوانید اشیاء را واضح ببینید، امواج نورانی و تصویر اجسام باید پس از عبور از قرنیه و عدسی روی شبکیه متمرکز شوند. تصاویری که روی شبکیه تشکیل می گردند توسط عصب بینایی به مغز ارسال شده و به این ترتیب دیده می شوند. عیوب انکساری زمانی رخ می دهند که چشم امواج نورانی را به طور مناسب و دقیق متمرکز نکند، بنابراین تصویر کاملاً روی شبکیه متمرکز نمی شود و در نتیجه تصویری که دیده می شود تار خواهد بود.

انواع عیوب انکساری

نزدیک بینی(میوپی):

در این اختلال به دلیل طولانی تر بودن قطر قدامی-خلفی گره چشم و یا افزایش انحنای قرنیه، تصویر اشیاء،جلوی پرده شبکیه تشکیل می شود و شما در مشاهده اشیاء دور دچار مشکل می شوید.خطر مهم در این اختلال بخصوص در نزدیک بینی شدید، جدا شدگی شبکیه است.

دوربینی(هیپروپی):

در این اختلال که ناشی از کوتاه بودن قطر قدامی-خلفی کره چشم یا کاهش انحنای قرنیه می باشد، تصویر اشیاء در پشت پرده شبکیه تشکیل می شود. فرد هم اشیاء نزدیک و هم اشیاء دور را تار می بیند، اما تاری دید نزدیک شدیدتر از تاری دید دور است. این اختلال با افزایش سن و کاهش قدرت تطابق عدسی، تشدید می شود.

پیر چشمی:

در سنین جوانی، عدسی چشم بسیار انعطاف پذیر بوده، قطر آن برای دیدن اشیاء دور و نزدیک به راحتی تغییر می کند.بعد از سن 40 سالگی، عدسی سفت تر می شود و قابلیت تطابق خود را از دست می دهد، در نتیجه فرد دیگر به راحتی قادر به مطالعه و انجام کارها از فاصله نزدیک نیست. این اختلال پیر چشمی نامیده می شود.

آستیگماتیسم

آستیگماتیسم اختلال بسیار شایعی است و اکثر افراد درجاتی از این اختلال را دارند قرنیه طبیعی صاف و گرد است و انحنای آن در همه محور ها یکسان است. آستیگماتیسم معمولاً زمانی اتفاق می افتد که سطح قرنیه دارای انحنای غیر قرنیه باشد. در این حالت به دلیل انکسار غیر قرنیه امواج نورانی در قسمت های مختلف قرنیه، تصاویر بطور دقیق بر روی شبکیه متمرکز نمی شوند و هم تصویر اشیای دور و هم اشیای نزدیک، تارتر از حالت طبیعی به نظر می رسند.

روش های اصلاح عیوب انکساری

عینک

استفاده از عینک آسانترین روش اصلاح عیوب انکساری است. تعویض نمره عدسی آن به راحتی انجام می گیرد و در ضمن باعث محافظت چشم ها در مقابل نور خورشید نیز می شود.

لنزهای تماسی

در حال حاظر لنزهای تماسی متعدد در دسترس می باشد. انتخاب نوع مناسب لنز بستگی به نوع عیب انکساری و روش زندگی و فعالیت های معمول فرد دارد. لنز های تماسی و عینک با تمرکز نور بر روی پرده شبکیه باعث تصحیح بینایی می شوند.

روش های شایع جراحی عیوب انکساری

لیزیک(LASIK)

لیزیک تلفیقی از یک جراحی میکروسکوپی و لیزر اکسایمر است که جهت اصلاح نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم بکار می رود. در لیزیک ابتدا با استفاده از یک وسیله تخصصی به نام میکروکراتوم، یک لایه بسیار نازک از قرنیه برش داده می شود. سپس از لیزر اکسایمر به سظح زیرین این لایه تابانده می شود و مجدداً لایه در محل اولیه خود قرار می گیرد. لایه پس از چند دقیقه سرجای خود می چسبد و هیچ نیازی به بخیه نیست.

فمتولیزیک(FemtoLASIK)

فمتولیزیک یکی از جدیدترین روش های اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم بوده و آخرین نوآوری در اصلاح عیوب انکساری است که در آن فلپ قرنیه با کمک لیزر فمتوسکند برش داده می شود. از نظر مراحل انجام جراحی، فمتولیزیک بسیار شبیه روش قبلی است. اختلاف اساسی بین لیزیک و فمتولیزیک در نحوه ایجاد برش قرنیه است. در حقیقت فمتولیزیک روش پیشرفته لیزیک است که در آن برای برش دادن قرنیه به جای میکروکراتوم از لیزر استفاده می شود.فمتولیزیک  علاوه بر اینکه تمامی ویژگی های عمل لیزیک مانند سرعت بالای بهبود دید، رفع سریع درد و امکان بازگشت سریع به زندگی روزمره را فراهم می کند، با توجه به انجام تمام مراحل با لیزر و حذف نیاز به میکروکراتوم، دقت و سلامت بی نظیری را به ارمغان می آورد.

PRK

در روش PRK لایه اپی تلیوم قرنیه (خارجی ترین لایه قرنیه) برداشته می شود و با استفاده از لیزر اکسایمر سطح قرنیه تراش داده می شود و به این ترتیب عیوب انکساری اصلاح می شود.

لازک(LASEK)

 روش LASEK نوع تغییر یافته PRK می باشد. در روش LASEK چشم پزشک از یک محلول الکلی جهت برداشت لایه اپی تلیوم قرنیه استفاده می کند. سپس لیزر اکسایمر بر روی قرنیه تابیده می شود و مجدداً لایه اپی تلیوم در محل اولیه قرار می گیرد.این روش طرفداران کمی دارد و عملاً PRK جایگزین آن شده است.