آستیگماتیسم-چشم-چیست-و-چه-علائم-و-درمانی-دارد

آستیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم یکی از شایع ترین مشکلات اپتیکی چشم است و معمولاً علت آن نامنظمی شکل و انحنای قرنیه است. اگر قرنیه از حالت کروی خود خارج شود، نوری که از قرنیه می گذرد، به طرز صحیح روی شبکیه دریافت نمی شود و تصاویر تار دیده می شوند. در افرادی با مشکل آستیگماتیسم عدم وضوح تصاویر ربطی به فاصله آن شی یا سوژه از چشم ندارد و اغلب در تشخیص اشیاء با کنتراست پایین و یا حروف شبیه به هم دچار مشکل می شوند. معمولاً مساله آستیگماتیسم با عینک مناسب برطرف می شود . اما به هنگام عمل آب مروارید یا برطرف کردن پیرچشمی، می توان به کمک یک لنز داخل چشمی برطرف کننده آستیگماتیسم  یا توریک این مشکل را نیز به راحتی حل کرد.

آب مروارید چیست؟ 

در سن 68 سالگی هستم و بعضی اوقات دچار مشکلات بینایی همچون کاهش دید دور و تاری دید می شوم و تحمل نگاه کردن به نور زیاد را ندارم. با اینکه چندین بار عینکم را تعویض کرده ام، از کیفیت دید چشمانم رضایت ندارم. با متخصص چشم پزشک مشورت کردم و تشخیص آب مروارید دادند.

آب مروارید چیست؟

به کاهش شفافیت و کدر شدن عدسی طبیعی چشم آب مروارید می گویند. این کاهش کیفیت عدسی و به دنبال آن کاهش کیفیت دید به صورت طبیعی رخ می دهد و عموماً از سن 65 سالگی به بعد بروز پیدا می کند. این پدیده باعث کاهش کیفیت و مقدار نوری است که برای ایجاد دید مطلوب و شفاف از چشم عبور می کند.

در مراحل ابتدایی آب مروارید، به دلیل تاثیر اندک بر کیفیت بینایی، بیمار متوجه بروز این بیماری نمی شود. اما با پیشرفت میزان کدورت عدسی، علائم بیماری مشهود گشته و دید بیمار به صورت قابل توجهی دچار مشکل می شود. روند کدر شدن عدسی متوقف نخواهد شد و در صورت بی توجهی شخص در طولانی مدت می تواند موجب قطع ورود نور به داخل چشم شده و منجر به نابینایی شود.

cataract
Man finding it increasingly difficult to read without glasses

پیرچشمی

در سن 49 سالگی هستم و بعضی اوقات به هنگام مطالعه یا دیدن اشیاء نزدیک دچار مشکل می شوم. اغلب اوقات برای مطالعه راحت تر، مجبور به بیشتر کردن فاصله کتاب یا گوشی همراه از چشمانم هستم. با متخصص چشم پزشک مشورت کردم و تشخیص پیرچشمی دادند.

پیرچشمی چیست؟

پیر چشمی در واقع یک اختلال بینایی است که با افزایش سن و تغییرات طبیعی عدسی چشم رخ می دهد. عدسی چشم که در بخش خلفی عنبیه یا ناحیه رنگی چشم واقع شده است. برای ایجاد تصویر واضح از اشیاء در فوصل مختلف، تغییر شکل می دهد. با بالا رفتن سن، عدسی چشم به مرور قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و این مساله منجد به ذشواری دید اشیاء نزدیک با وضوح مناسب می گردد.