IMG_20181212_074835

درمانگاه مرکز جراحی آفتاب، در سال 96 همزمان با خود مرکز افتتاح شد، و تاکنون با ارائه خدمات ویزیت و عکسبرداری تخصصی به استان آذربایجان غربی و شمالغرب کشور و اتباع خارجی از جمله

کشورهای عراق، ترکیه، آذریایجان، نیاز های مردم این مناطق را برطرف می کند. این درمانگاه تمام روزهای هفته به جز روزهای تعطیل و از ساعت 9 تا 17، با حضور مجرب ترین پرسنل و حاذق ترین

پزشکان، پذیرای بیماران محترم جهت معاینه و عکسبرداری می باشد. تجهیزات حاضر در این مرکز از بهترین و به روزترین دستگاه های حال حاضر اروپا که هم اکنون در خود کشورهای پیشرفته اروپا

نیز مورد استفاده قرار می گیرد، می باشد. لازم به ذکر است که تجهیزات مستقر در این درمانگاه در شمالغرب کشورمان منحصر به فرد بوده و جای هیچگونه نگرانی از بابت نبود امکانات خوب وجود

ندارد. نمونه ای از تجهیزات تشخیصی که در این درمانگاه مورد استفاده قرار می گیرد به شرح ذیل است:

 

توپوگرافي

توپوگرافي كه اصل لغت آن از منشا علم زمين شناسي گرفته شده به معناي نقشه بلندي و پستي هاي سطح قرنيه است. دستگاه توپوگرافي حلقه هاي نوراني بر سطح قرنيه مي تاباند كه دستگاه كامپيوترهمراه آن از روي بازتاب شكل اين حلقه ها به قدرت انكساري قرنيه در نقاط مختلف آن پي مي برد. قدرت هاي مختلف سطح قرنيه به صورت رنگهاي مختلف طراحي و مشخص مي شود كه باعث سهولت در تشخيص بيماري هاي مختلف قرنيه مي شود. انجام توپوگرافي قبل از عمل براي آن است كه بيماري هاي مختلف به خصوص اگر آستيگماتيسم نامنظم يا قوز قرنيه وجود داشته باشد تشخيص داده شود.

 

پریمتری

پریمتری(Perimetry)  از دو واژه Peri به معنی اطراف و Metery که به معنی اندازه گیری است تشکیل شده است و در کل به معنای اندازه گیری و ترسیم میدان بینایی فرد است. به کمک روش پريمترى اختلال ميدان ديد ناشى از بيماریهاى شبکيه، عصب بينائى و مسير بينائى داخل جمجمه اى را تشخيص داده و پيگيرى می کنند. بايد توجه داشت که اين آزمون به پاسخ هاى فرد وابسته است. روش های انجام پریمتری متفاوت است. در روش پریمتری استاتیک )ثابت( ابتدا یک نور ضعیف را در محلی خاص نشان میدهند، اگر دیده نشد، بدون حرکت دادن محل نور، شدت نور را افزایش می دهند تااینکه فرد آن را ببیند. این را آستانه آن محل می گویند.

این کار را در نقاط مختلف تکرار کرده و حساسیت نوری نقاط مختلف را با هم مقایسه میکنند. در روش پریمتری کینتیک )متحرک(، شئ آزمودنی )بااندازه و روشنی ثابت( را در محورهای مختلف از محیط به مرکز میدان دید می آورند تا اینکه در هر محور فرد آن را ببیند. این نقاط سر حد بینایی را به هم وصل می کنند تا یک ایزوپتر( lsopter) به دست آید در داخل ایزوپتر، آن هدف را می توان دید و در خارج آن نمی توان دید. هر چه ایزوپتر بزرگ تر باشد، میدان دید بهتر است. هر چه روشنایی شئ آزمون بیشتر باشد و اندازه شئ آزمون بزرگ تر باشد، ایزوپتر ترسیمی برای آن شئ بزر گتر است. روش دیگر، صفحه مماسی ( Tangent Screen ) است. صفحه مماسی ساده ترین وسیله پریمتری است. در این روش از سنجاق های سفید روی یک چوب سیاه استفاده می شود که در برابر یک صفحه سیاه نشان داده می شوند. این روش ۳۰ درجه مرکزی میدان بینایی را بررسی می کند. در روش پریمتر گولدمن ، بیمار در برابر نیمکره سفید توخالی می نشیند و سپس میدان دید او توسط نقاط نورانی که شدت و اندازه آنها قابل تنظیم است، به هر دو روش استاتیک و کینتیک بررسی و ترسیم می شود. همچنین در روش پریمترهای خودکار کامپیوتری، به کمک کامپیوتر حساسیت آستانه هر نقطه از میدان دید )پریمتری استاتیک( را به دقت به صورت اعدادی مشخص می کنند. این دستگاه می تواند پریمتری بیمار را به صورت نمودارهایی که حاصل اتصال نقاط مشابه )از نظر حساسیت( به هم است، نشان دهد و همچنین نتیجه پریمتری بیمار را در حافظه خود نگه دارد.

 

تونومتر

به وسیله این دستگاه قادر خواهیم بود فشار کره چشم را اندازه گیری کنیم. فشار بالای چشم باعث بروز بیماری به اسم گلوکوما یا همان آب سیاه می شود که اگر درمان نشود منجر به آسیب دیدن دید فرد و در نهایت کوری می شود. بدین منظور پیشنهاد می شود که همه افراد بالای 40 سال هر 3 یا 5 سال برای جلوگیری از بروز بیماری گلوکوما مورد آزمایش قرار بگیرند.

 

بیومتری

بیومتری یک قدم اساسی قبل از جراحی کاتاراکت است.هدف بیومتری توانایی انتخاب دقیق لنزی است که برای هر بیمار خاص گرفته می شود. انجام بیومتری قبل از هر عمل کاتاراکت لازم و نیازمند مهارت است و چشم پزشکان بایستی با نحوه انجام آن آشنا باشند. دقت اندازه گیری بیومتری نیز برای جراح بسیار مهم است تا نتایج به دست آمده قابل اعتماد باشد و توسط یک سری علل مثلا مشکلات دستگاه یا تکنیک اندازه گیری ضعیف مخدوش نشود.

 

پنتاکم

پنتاکم یک دستگاه تشخیصی است که برای اندازه گیری و معاینه سگمان قدامی چشم طراحی شده است. این دستگاه تصاویری از قسمت قدامی چشم ثبت می کند که شامل قرنیه، مردمک، اتاق قدامی و لنز است. این دستگاه که بسیار پیشرفته است، توپوگرافی قرنیه را اندازه گیری کرده و قادر به تشخیص قوز قرنیه است. داده های آن در عمل جراحی لیزیک استفاده می شود. از این دستگاه جهت ارزیابی شکل قرنیه، آنالیز وضعیت لنز )کریستالین لنز کدر شده(، آنالیز زاویه اتاق قدامی، آنالیز عمق اتاق قدامی، آنالیز حجم اتاق قدامی، آنالیز حرار تهای کورتیکال خلفی و قدامی، آنالیز محل کاتالکت ها و ضخامت قرنیه استفاده می شود.

 

OCT

Optical Coherence Tomography یا OCT  برای ارزیابی دقیق اختلالات ماکولا بسیار ارزشمند است. قبل و بعد از عمل جراحی کاتاراکت انجام این تست ضروری است؛ چرا که پیش آگهی وضع بیمار قبل از عمل لازم است و ضمنا برای بررسی علل ناکامل بودن دید بیمار یک هفته بعد از عمل کمک می کند تا از وضعیت ماکولا مطمئن شویم چرا که از اختلالات لایه های مختلف شبکیه و کوروئید که ممکن است در دید بیمار تاثیر داشته باشد ما را مطلع می سازد.

 

یق لیزر

کدورت کپسول خلفی (Posterior capsular opacification) یا PCO شایع‌ترین و از مهم‌ترین عوارض در جراحی نوین کاتاراکت به شمار می‌رود. امروزه از YAG Laser capsulotomy جهت درمان کدورت کپسول خلفی استفاده می‌شود. عمل Nd: YAG Laser posterior capsulotomy  منجر به بهبود در عملکرد بینایی می‌شود و اجزای آن شامل حساسیت به کنتراست و حساسیت به منبع نورانی و حدت بینایی با نوع لنز به کار رفته در عمل جراحی کاتاراکت  تفاوت معنی‌داری ندارد.

 

IOL master

اولين دستگاه اندازه گيري تمام اطلاعات مورد نياز براي انجام محاسبات مربوط به لنز هاي داخل چشمي (از جمله طول قدامي –خلفي چشم)در جهان مي باشد كه بدون تماس با چشم اين محاسبات را د رمدت زمان چند دقيقه انجام مي دهد . به دليل عدم تماس با چشم ، خطرات مربوط به دستگاه هاي تماسي چشم را ندارد و براي استفاده از آن نيازي به بي حسي نمي باشد . لنزهاي داخل چشمي در جراحي آب مرواريد مورد استفاده قرار مي گيرند.

 

توپولایزر

توپولایزر دستگاه توپوگرافی قرنیه با حساسیت بالاست که اطلاعات درمانی باارزشی از قرنیه به دست میدهد. از اطلاعاتی که توپولایزر  ارائه میکند شامل: شکل کلی قرنیه، نقشه رنگی قرنیه، نقشه سه بعدی قرنیه، آنالیز فوری و Zernike ، تشخیص کراتوکونوس، نقشه رفراکتیو، نقشهDifference و داده های Height است. به علاوه اطلاعات لازم جهت Topography-Guided Customized Treatment یا ه طور اختصار T-CAT و Asphericity یا همان F-CAT  توسط دستگاه فراهم میشود.

 

سونوگرافی 

A-scan و B-scan :در این تکنیک ها از امواج مافوق صوت استفاده شده و پروب دستگاه سونوگرافی می تواند پس از استفاده از قطره بی حسی مستقیماً بر روی چشم یا بر روی پلک قرارداده شود.

A-scan : قسمتی از ارزیابی های پیش از عمل آب مرورارید (کاتاراکت) است، زیرا قبل از این جراحی باید طول چشم دقیقاً مشخص شود تا بتوان قدرت لنز داخل چشمی مورد نیاز را با دقت مشخص کرد.

B-scan : نیز آناتومی و شکل داخلی چشم را با دقت مشخص می کند بنابراین درمواردی که مانعی برای ارزیابی شبکیه وجود دارد مانند زمانی که آب مروارید شدید یا خونریزی زجاجیه وجود دارد اطلاعات نسبی از شبکیه می توان به دست آورد.  همچین از آن می توان برای بررسی تومورهای داخلی چشم استفاده کرد.